فوریه 8, 2020

آیا استفاده از محصولات آنتی باکتریال برای بدن مضر است؟!

 

امروزه طیف وسیعی از محصولات با ادعای آنتی باکتریال در بازارهای جهانی عرضه می شوند. بسیاری از خمیر دندان ها، دهان شویه ها، صابون های دست و صورت، لوسیون های دست و بدن و شامپوهای سر و یا بدن از آن جمله اند. همزمان با گسترش این محصولات، این باور نیز به مرور زمان در اذهان عمومی شکل گرفت که محصولات آنتی باکتریال بویژه آنهایی که با ادعای از بین بردن 99.9% از جرم ها عرضه می شوند قادر هستند همه باکتری ها از جمله باکتری های مفید بدن را نیز از بین برده و بدن را در برابر ابتلا به بیماری ها مستعد نمایند. در این مقاله ما به شما می گوییم که مبنای اعدادی نظیر قابلیت میکروب کشی 99.9%، صرفا یک قرارداد ساده در علم میکروبیولوژی است و اتفاقا از این باور عامه مردم که استفاده از چنین محصولاتی با یکبار مصرف می تواند 99.9% از جرم ها را از بین ببرد و فقط 0.1% آنها را باقی بگذارد کاملا فاصله دارد!

بر اساس یک قرار داد در تست های میکروبیولوژی جهت تعیین قابلیت آنتی باکتریال بودن یک محصول رابطه میان لگاریتم و درصد به گونه ای تعریف شده است که  بر مبنای آن اگر یک محصول آنتی باکتریال بتواند سبب کاهش 1 لگاریتم در تعداد اولیه میکروب ها شود، این محصول مجاز است تا با ادعای حذف 90% از میکروب ها به بازار عرضه می شود. به این ترتیب، کاهش دو لگاریتم در تعداد میکروب های اولیه به منزله توان 99% میکروب کشی آن محصول به شمار می رود و کاهش سه لگاریتم در تعداد میکروب های اولیه به معنی آن است که محصول مذکور می تواند 99.9% از جرم ها را از بین ببرد. بر این اساس حتی محصول آنتی باکتریالی که برای آن بتوان ادعای باکتری کشی معادل با 99.99% را کرد فقط قادر به کاهش چهار لگاریتم در تعداد اولیه میکروب ها است و نه همه آنها!

 

آیا استفاده از محصولات آنتی باکتریال برای بدن مضر است؟

 

اگرچه این قرار داد نشان می دهد که استفاده از محصولات آنتی باکتریال حتی انواعی که قادر به حذف 99.99% از جرم ها (در یک بار استفاده) هستند به معنی حذف همه باکتری ها نیست، اما مصرف کنندگان چنین محصولاتی باید همواره در نظر داشته باشند که استفاده زیاد و یا خارج از رویه محصولات حاوی ترکیبات آنتی باکتریال می تواند با از بین رفتن همه باکتری های بدن از جمله باکتری های مفید که بخش مهمی از سد دفاعی بدن در برابر بیماری ها بشمار می روند همراه باشد و این امر خود می تواند پیامدهایی نظیر مستعد شدن بدن در برابر ابتلا به انواع بیماری های عفونی، مقاومت دارویی و همچنین واکنش های آلرژی را به دنبال داشته باشد.

      آزاده رحمانی سرپرست میکروبیولوژی واحد تحقیق و توسعه گروه صنعتی پاکشو

داغ‌ترین‌ها

سپتامبر 26, 2020

گفت‌وگوی مدیرعامل گروه صنعتی پاکشو با صدای بورس

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام گروه صنعتی پاکشو، دوشنبه، 31 شهریور ماه برگزار شد، خبرنگاران رسانه‌هایی همچون دنیای اقتصاد و صدای بورس نیز در این مراسم حضور داشتند و در حاشیه این مراسم با مهندس محمد عالمی، مدیرعامل گروه صنعتی پاکشو در خصوص موضوعات مختلف به گفت‌وگو پرداختند.

متن کامل

سپتامبر 26, 2020

پاکشو 7 هزار میلیارد ریال سود و به ازای هر سهم 350 تومان بین سهامداران تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت گروه صنعتی پاکشو روز دوشنبه 31 شهریور ماه با حضور سهامداران در سالن اجتماعات گروه صنعتی گلرنگ و همچنین مطابق پروتکل‌های ستاد ملی کرونا به صورت آنلاین برگزار شد.

در این مجمع که به ریاست دکتر مسعود سزاوار ذاکریان رئیس هیات مدیره گروه صنعتی...


سپتامبر 13, 2020

زمان پرداخت سود سهام پاکشو اعلام شد

سود سهام مصوب مجمع برای کلیه سهامداران حقیقی از 15 مهر1399 تا پایان مهلت قانونی و سود سهام مصوب مجمع برای کلیه سهامداران حقوقی نیزاز اول آبان 1399 تا پایان مهلت قانونی پرداخت خواهد شد. این سود سهام شامل کلیه سهامدارانی می‌شود که در تاریخ 31 شهریور (روز برگزاری مجمع عمومی...


جولای 2, 2020

دیدار مدیرعامل گروه صنعتی پاکشو با همکاران واحد منابع انسانی

مهندس عالمی روز چهارشنبه ۱۱تیرماه ۹۹ در اولین بازدید دوره‌ای خود با همکاران واحد منابع انسانی دیدار کرد و با آنها به گفت‌وگوی صمیمانه نشست. مدیرعامل گروه صنعتی پاکشو این دیدار را با یاد استاد حاج محمد کریم فضلی و مرور ویژگی‌های اخلاقی ایشان آغاز کرد و در ادامه ضمن تقدیر...


فوریه 27, 2019

تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان قزوین

مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه با حضور معاون وزیر و سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، از 17 واحد تولیدی و صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان قزوین در بهمن ماه برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در این مراسم...