فوریه 8, 2020

آیا استفاده از محصولات آنتی باکتریال برای بدن مضر است؟!

امروزه طیف وسیعی از محصولات با ادعای آنتی باکتریال در بازارهای جهانی عرضه می شوند. بسیاری از خمیر دندان ها، دهان شویه ها، صابون های دست و صورت، لوسیون های دست و بدن و شامپوهای سر و یا بدن از آن جمله اند. همزمان با گسترش این محصولات، این باور نیز به مرور زمان در اذهان عمومی شکل گرفت که محصولات آنتی باکتریال بویژه آنهایی که با ادعای از بین بردن 99.9% از جرم ها عرضه می شوند قادر هستند همه باکتری ها از جمله باکتری های مفید بدن را نیز از بین برده و بدن را در برابر ابتلا به بیماری ها مستعد نمایند. در این مقاله ما به شما می گوییم که مبنای اعدادی نظیر قابلیت میکروب کشی 99.9%، صرفا یک قرارداد ساده در علم میکروبیولوژی است و اتفاقا از این باور عامه مردم که استفاده از چنین محصولاتی با یکبار مصرف می تواند 99.9% از جرم ها را از بین ببرد و فقط 0.1% آنها را باقی بگذارد کاملا فاصله دارد!


بر اساس یک قرار داد در تست های میکروبیولوژی جهت تعیین قابلیت آنتی باکتریال بودن یک محصول رابطه میان لگاریتم و درصد به گونه ای تعریف شده است که  بر مبنای آن اگر یک محصول آنتی باکتریال بتواند سبب کاهش 1 لگاریتم در تعداد اولیه میکروب ها شود، این محصول مجاز است تا با ادعای حذف 90% از میکروب ها به بازار عرضه می شود. به این ترتیب، کاهش دو لگاریتم در تعداد میکروب های اولیه به منزله توان 99% میکروب کشی آن محصول به شمار می رود و کاهش سه لگاریتم در تعداد میکروب های اولیه به معنی آن است که محصول مذکور می تواند 99.9% از جرم ها را از بین ببرد. بر این اساس حتی محصول آنتی باکتریالی که برای آن بتوان ادعای باکتری کشی معادل با 99.99% را کرد فقط قادر به کاهش چهار لگاریتم در تعداد اولیه میکروب ها است و نه همه آنها!آیا استفاده از محصولات آنتی باکتریال برای بدن مضر است؟


اگرچه این قرار داد نشان می دهد که استفاده از محصولات آنتی باکتریال حتی انواعی که قادر به حذف 99.99% از جرم ها (در یک بار استفاده) هستند به معنی حذف همه باکتری ها نیست، اما مصرف کنندگان چنین محصولاتی باید همواره در نظر داشته باشند که استفاده زیاد و یا خارج از رویه محصولات حاوی ترکیبات آنتی باکتریال می تواند با از بین رفتن همه باکتری های بدن از جمله باکتری های مفید که بخش مهمی از سد دفاعی بدن در برابر بیماری ها بشمار می روند همراه باشد و این امر خود می تواند پیامدهایی نظیر مستعد شدن بدن در برابر ابتلا به انواع بیماری های عفونی، مقاومت دارویی و همچنین واکنش های آلرژی را به دنبال داشته باشد.


نویسنده:

آزاده رحمانی، دکترای میکروبیولوژی، سرپرست میکروبیولوژی واحد تحقیق و توسعه گروه صنعتی پاکشو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه برای “آیا استفاده از محصولات آنتی باکتریال برای بدن مضر است؟!”

داغ‌ترین‌ها

فوریه 8, 2020

آیا استفاده از محصولات آنتی باکتریال برای بدن مضر است؟!

امروزه طیف وسیعی از محصولات با ادعای آنتی باکتریال در بازارهای جهانی عرضه می شوند. بسیاری از خمیر دندان ها، دهان شویه ها، صابون های دست و صورت، لوسیون های دست و بدن و شامپوهای سر و یا بدن از آن جمله اند. همزمان با گسترش این محصولات، این باور...