مارس 3, 2020

تفاوت محصولات آنتی باکتریال و آنتی سپتیک (گندزدا) در چیست؟

آیا تاکنون از خود سوال کرده اید که محصولاتی که با ادعای آنتی باکتریال، آنتی سپتیک و یا گندزدا (Disinfectant) به بازار عرضه می شوند از نظر کارایی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ برای دریافت پاسخ این سوال شما را با چند واژه علم میکروبیولوژی که امروزه بعنوان ادعای کلیدی در برخی محصولات حوزه home care و personal care نیز استفاده می شوند، آشنا می کنیم.آنتی میکروبیال ها (Antimicrobials)


به گروه بزرگ ترکیبات ضد میکروبی اطلاق می شود که خود شامل آنتی باکتریال ها (ضد باکتری)، آنتی فونگال ها (ضد قارچ)، آنتی ویرال ها (ضد ویروس) و آنتی پارازیتیک ها (ضد انگل) می شوند. این ترکیبات به منظور رفع عفونت در انسان ها و یا حیوانات مورد استفاده قرار می گیرند.آنتی بیوتیک ها یا آنتی باکتریال ها (Antibacterials)


به آنتی بیوتیک هایی اطلاق می شود که در میان میکروارگانیسم ها (باکتری، قارچ، ویروس، انگل) فقط قادرند باکتری ها را کشته و یا رشد آنها را متوقف نمایند. البته تعداد بسیار محدودی از آنتی باکتریال ها قادرند علاوه بر باکتری ها، انگل ها را نیز از بین ببرند.محصولات آنتی باکتریال


به محصولاتی گفته می شود که حداقل یکی از مواد فعال تشکیل دهنده آنها دارای خاصیت آنتی باکتریال است. شوینده های دست، شوینده های بدن، خمیر دندان، دهان شویه، اسپری های تمیز کننده سطوح، اسپری های لباس، کرم های آنتی میکروبی، زیپ کیپ های ضدمیکروبی و....از جمله محصولاتی هستند که می توانند با خاصیت ضدمیکروبی فرمولاسیون و تهیه شوند. برای تهیه یک محصول ضدمیکروبی مهمترین عامل انتخاب یک آنتی باکتریال است که دارای طیف عمل وسیع (یعنی هم بر علیه باکتری های گرم مثبت و هم بر علیه باکتری های گرم منفی) و اثرات جانبی محدود باشد و در ضمن دوستدار محیط زیست نیز باشد.


آیا استفاده از محصولات آنتی باکتریال برای بدن مضر است؟!

ترکیبات بیوساید (Biocide)


کشنده های زیستی یا بیوسایدها ترکیباتی هستند که به عنوان آنتی سپتیک، گندزدا و یا نگهدارنده مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از این ترکیبات نظیر نمک های کلرهگزیدین و همچنین بنزآلکونیوم کلراید برای هر سه منظور نامبرده شده (آنتی سپتیک، گندزدا و یا نگهدارنده) کاربرد دارند.ترکیبات آنتی سپتیک (Antiseptic)


به ترکیباتی اطلاق می شود که به منظور حذف و یا محدود کردن میکروب های بیماریزا از سطوح زنده (پوست، حفره دهان،...) استفاده می شوند.گندزداها (Disinfectants)


ترکیباتی هستند که با هدف حذف میکروب های بیماریزا از سطوح غیرزنده مورد استفاده قرار می گیرند.نگهدارنده ها (Preservatives)


به ترکیبات طبیعی و یا سنتتیکی اطلاق می شود که به منظور جلوگیری از فساد و یا رشد میکروب ها به محصولات غذایی، دارویی و یا آرایشی- بهداشتی اضافه می شوند.


نویسنده: آزاده رحمانی، دکترای میکروبیولوژی


سرپرست واحد تحقیق و توسعه، گروه صنعتی پاکشو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داغ‌ترین‌ها

فوریه 8, 2020

آیا استفاده از محصولات آنتی باکتریال برای بدن مضر است؟!

امروزه طیف وسیعی از محصولات با ادعای آنتی باکتریال در بازارهای جهانی عرضه می شوند. بسیاری از خمیر دندان ها، دهان شویه ها، صابون های دست و صورت، لوسیون های دست و بدن و شامپوهای سر و یا بدن از آن جمله اند. همزمان با گسترش این محصولات، این باور...