مارس 3, 2020

تفاوت محصولات آنتی باکتریال و آنتی سپتیک (گندزدا) در چیست؟

 

آیا تاکنون از خود سوال کرده اید که محصولاتی که با ادعای آنتی باکتریال، آنتی سپتیک و یا گندزدا (Disinfectant) به بازار عرضه می شوند از نظر کارایی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ برای دریافت پاسخ این سوال شما را با چند واژه علم میکروبیولوژی که امروزه بعنوان ادعای کلیدی در برخی محصولات حوزه home care و personal care نیز استفاده می شوند، آشنا می کنیم.

 

آنتی میکروبیال ها (Antimicrobials)

 

به گروه بزرگ ترکیبات ضد میکروبی اطلاق می شود که خود شامل آنتی باکتریال ها (ضد باکتری)، آنتی فونگال ها (ضد قارچ)، آنتی ویرال ها (ضد ویروس) و آنتی پارازیتیک ها (ضد انگل) می شوند. این ترکیبات به منظور رفع عفونت در انسان ها و یا حیوانات مورد استفاده قرار می گیرند.

 

آنتی بیوتیک ها یا آنتی باکتریال ها (Antibacterials)

 

به آنتی بیوتیک هایی اطلاق می شود که در میان میکروارگانیسم ها (باکتری، قارچ، ویروس، انگل) فقط قادرند باکتری ها را کشته و یا رشد آنها را متوقف نمایند. البته تعداد بسیار محدودی از آنتی باکتریال ها قادرند علاوه بر باکتری ها، انگل ها را نیز از بین ببرند.

 

محصولات آنتی باکتریال

 

به محصولاتی گفته می شود که حداقل یکی از مواد فعال تشکیل دهنده آنها دارای خاصیت آنتی باکتریال است. شوینده های دست، شوینده های بدن، خمیر دندان، دهان شویه، اسپری های تمیز کننده سطوح، اسپری های لباس، کرم های آنتی میکروبی، زیپ کیپ های ضدمیکروبی و....از جمله محصولاتی هستند که می توانند با خاصیت ضدمیکروبی فرمولاسیون و تهیه شوند. برای تهیه یک محصول ضدمیکروبی مهمترین عامل انتخاب یک آنتی باکتریال است که دارای طیف عمل وسیع (یعنی هم بر علیه باکتری های گرم مثبت و هم بر علیه باکتری های گرم منفی) و اثرات جانبی محدود باشد و در ضمن دوستدار محیط زیست نیز باشد.

  آیا استفاده از محصولات آنتی باکتریال برای بدن مضر است؟!

ترکیبات بیوساید (Biocide)

 

کشنده های زیستی یا بیوسایدها ترکیباتی هستند که به عنوان آنتی سپتیک، گندزدا و یا نگهدارنده مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از این ترکیبات نظیر نمک های کلرهگزیدین و همچنین بنزآلکونیوم کلراید برای هر سه منظور نامبرده شده (آنتی سپتیک، گندزدا و یا نگهدارنده) کاربرد دارند.

 

ترکیبات آنتی سپتیک (Antiseptic)

 

به ترکیباتی اطلاق می شود که به منظور حذف و یا محدود کردن میکروب های بیماریزا از سطوح زنده (پوست، حفره دهان،...) استفاده می شوند.

 

گندزداها (Disinfectants)

 

ترکیباتی هستند که با هدف حذف میکروب های بیماریزا از سطوح غیرزنده مورد استفاده قرار می گیرند.

 

نگهدارنده ها (Preservatives)

 

به ترکیبات طبیعی و یا سنتتیکی اطلاق می شود که به منظور جلوگیری از فساد و یا رشد میکروب ها به محصولات غذایی، دارویی و یا آرایشی- بهداشتی اضافه می شوند.

 

آزاده رحمانی

سرپرست واحد تحقیق و توسعه، گروه صنعتی پاکشو

داغ‌ترین‌ها

سپتامبر 26, 2020

گفت‌وگوی مدیرعامل گروه صنعتی پاکشو با صدای بورس

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام گروه صنعتی پاکشو، دوشنبه، 31 شهریور ماه برگزار شد، خبرنگاران رسانه‌هایی همچون دنیای اقتصاد و صدای بورس نیز در این مراسم حضور داشتند و در حاشیه این مراسم با مهندس محمد عالمی، مدیرعامل گروه صنعتی پاکشو در خصوص موضوعات مختلف به گفت‌وگو پرداختند.

متن کامل

سپتامبر 26, 2020

پاکشو 7 هزار میلیارد ریال سود و به ازای هر سهم 350 تومان بین سهامداران تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت گروه صنعتی پاکشو روز دوشنبه 31 شهریور ماه با حضور سهامداران در سالن اجتماعات گروه صنعتی گلرنگ و همچنین مطابق پروتکل‌های ستاد ملی کرونا به صورت آنلاین برگزار شد.

در این مجمع که به ریاست دکتر مسعود سزاوار ذاکریان رئیس هیات مدیره گروه صنعتی...


سپتامبر 13, 2020

زمان پرداخت سود سهام پاکشو اعلام شد

سود سهام مصوب مجمع برای کلیه سهامداران حقیقی از 15 مهر1399 تا پایان مهلت قانونی و سود سهام مصوب مجمع برای کلیه سهامداران حقوقی نیزاز اول آبان 1399 تا پایان مهلت قانونی پرداخت خواهد شد. این سود سهام شامل کلیه سهامدارانی می‌شود که در تاریخ 31 شهریور (روز برگزاری مجمع عمومی...


جولای 2, 2020

دیدار مدیرعامل گروه صنعتی پاکشو با همکاران واحد منابع انسانی

مهندس عالمی روز چهارشنبه ۱۱تیرماه ۹۹ در اولین بازدید دوره‌ای خود با همکاران واحد منابع انسانی دیدار کرد و با آنها به گفت‌وگوی صمیمانه نشست. مدیرعامل گروه صنعتی پاکشو این دیدار را با یاد استاد حاج محمد کریم فضلی و مرور ویژگی‌های اخلاقی ایشان آغاز کرد و در ادامه ضمن تقدیر...


فوریه 27, 2019

تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان قزوین

مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه با حضور معاون وزیر و سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، از 17 واحد تولیدی و صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان قزوین در بهمن ماه برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در این مراسم...