ژوئن 15, 2020

ترکیبات آنتی میکروبی Built into و مقابله با بحران کرونا

شیوع بیماری کرونا و ضرورت استفاده از ترکیبات ضدمیکروبی بمنظور ضدعفونی کردن فضاها و سطوح، بویژه در اماکن عمومی و مکان های پر تردد، این دغدغه را نیز با خود به همراه داشت که کدام ترکیبات ضدمیکروبی اثر ماندگارتری دارند؟ در راستای این دغدغه، شرکت های تولید کننده محصولات ضدمیکروبی نیز در تولید محصولاتی که بیشترین زمان اثر و پایداری را داشته باشند، با یکدیگر به رقابت پرداختند. در ابتدا برخی شرکت ها محصولاتی را به بازار معرفی کردند که تا حدود 4 ساعت پس از مصرف همچنان اثر آنتی میکروبی آنها محفوظ می ماند. در ادامه تعداد خیلی معدودی کمپانی در سراسر جهان اقدام به تولید و معرفی محصولاتی نمودند که نه تنها در زمان مصرف قادر هستند 99.9% از ویروس ها و باکتری ها را از بین ببرند بلکه اثر باکتری کشی آنها تا 24 ساعت پس از مصرف نیز باقی می ماند. اگرچه، این روند به همین جا ختم نشد و تعدادی از شرکت های اروپایی و آمریکایی اقدام به استفاده از محصولات آنتی میکروبیال Built into برای مقابله با این بحران پرداختند.

   

Built into به چه محصولاتی اطلاق می شود؟

بخشی از مواد اولیه تشکیل دهنده بسیاری از محصولات موجود در بازار (صرف نظر از جنس آنها) بصورت پلت، پودری و یا مایع و با خاصیت آنتی میکروبی تهیه و در طی پروسه ساخت و تولید محصول در پیکره آن قرار می گیرد. از این رو محصول نهایی ویژگی ضدمیکروبی ذاتی پیدا می کند که تا سال ها و حتی دهه ها پابرجا است.

طی سال های اخیر، با استفاده از این تکنولوژی محصولاتی با خاصیت ضدمیکروبی Built in تولید شده اند که مواد ساختمانی، رنگ های نقاشی ساختمان، انواع پارچه ها، گوشی موبایل، لپ تاپ، ظروف بسته بندی مواد غذایی، وسایل حیوانات خانگی، کف پوش برای منازل و اداره ها، میز و صندلی، بسیاری از محصولات پزشکی از آن جمله اند. بحران کرونا سبب شد تا برخی از کشورهای اروپایی از محصولات Built into جهت کنترل شیوع این ویروس در اماکن عمومی استفاده نمایند. برای مثال برخی خطوط مترو در کشور فرانسه، سطوح پر تماس و همچنین صندلی های واگن های خود را تعویض و آنها را با محصولات ضدمیکروبی built into جایگزین نمودند. در چنین محیط هایی، نه تنها ویروس کرونا بلکه همه باکتری ها، ویروس ها و قارچ هایی که به هر طریقی به این فضا راه یافته اند بطور مداوم محکوم به از بین رفتن هستند و به این ترتیب امکان انتقال پیدا نمی کنند.

    نویسنده

آزاده رحمانی، سرپرست میکروبیولوژی واحد تحقیق و توسعه گروه صنعتی پاکشو

داغ‌ترین‌ها

اکتبر 22, 2020

بازتاب خبر اهدای 10 هزار کوله‌پشتی حاوی لوازم التحریر در رسانه‌ها

گلرنگ در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی خود با همکاری موسسه طلوع بی‌نشان‌ها، ۱۰ هزار کوله‌پشتی حاوی لوازم‌التحریر در مناطق صفر مرزی اهدا کرد.

این خبر در بیش از 20 رسانه از جمله خبرگزاری‌های ایرنا، مهر، تجارت نیوز، برنا، ایلنا، آنا و ... منعکس شد. متن این خبر به شرح...


سپتامبر 26, 2020

پاکشو 7 هزار میلیارد ریال سود و به ازای هر سهم 350 تومان بین سهامداران تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت گروه صنعتی پاکشو روز دوشنبه 31 شهریور ماه با حضور سهامداران در سالن اجتماعات گروه صنعتی گلرنگ و همچنین مطابق پروتکل‌های ستاد ملی کرونا به صورت آنلاین برگزار شد.

در این مجمع که به ریاست دکتر مسعود سزاوار ذاکریان رئیس هیات مدیره گروه صنعتی...


سپتامبر 13, 2020

زمان پرداخت سود سهام پاکشو اعلام شد

سود سهام مصوب مجمع برای کلیه سهامداران حقیقی از 15 مهر1399 تا پایان مهلت قانونی و سود سهام مصوب مجمع برای کلیه سهامداران حقوقی نیزاز اول آبان 1399 تا پایان مهلت قانونی پرداخت خواهد شد. این سود سهام شامل کلیه سهامدارانی می‌شود که در تاریخ 31 شهریور (روز برگزاری مجمع عمومی...


جولای 2, 2020

دیدار مدیرعامل گروه صنعتی پاکشو با همکاران واحد منابع انسانی

مهندس عالمی روز چهارشنبه ۱۱تیرماه ۹۹ در اولین بازدید دوره‌ای خود با همکاران واحد منابع انسانی دیدار کرد و با آنها به گفت‌وگوی صمیمانه نشست. مدیرعامل گروه صنعتی پاکشو این دیدار را با یاد استاد حاج محمد کریم فضلی و مرور ویژگی‌های اخلاقی ایشان آغاز کرد و در ادامه ضمن تقدیر...


فوریه 27, 2019

تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان قزوین

مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه با حضور معاون وزیر و سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، از 17 واحد تولیدی و صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان قزوین در بهمن ماه برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در این مراسم...