تاریخ علمی جهان

تاریخ علمی جهان (بخش ششم)   1394/09/29

پس از انقراض ناگهانی دایناسورها جانوران کوچک و خزداری که در گذشته از ترس دایناسورها روزها مخفی می شدند و شبها شکار می کردند ، به آزادی رسیدند! دسته ای از این جانوران برای تغذیه به برگ و میوه درختان روی آوردند و گروه بزرگی از پستانداران گیاهخوار را تشکیل دادند. آدمی از همین گروه انشقاق و تکامل یافت!


نویسندگان: احمد مصدر

تاریخ علمی جهان (بخش پنجم)   1394/07/22

فرگشت :
آیا امکان پیدایش حیات و فرگشت آن از لحاظ فلسفی وجود دارد؟ این پرسش را می توان اینگونه گفت : آیا نظم یا سیستم منظم می تواند خود به خود به وجود آید؟ در مقاله آنتروپی به این پرسش پاسخ داده شده است. اگر نیروی گزینشگری وجود داشته باشد، از دل تصادف نیز نظم حاصل می شود. مثال آن حرکات تصادفی یک جعبه میوه است که نیروی گزینشگر جاذبه سبب بالا آمدن میوه های بزرگتر می شود. به طوریکه هر بیننده ای احساس می کند، این یک چیدمان است نه حاصل تصادف! نمونه دیگر ریختن مقداری شن و ماسه در یک غربال و تکان دادن تصادفی آن است. تنها ماسه هایی که از سوراخهای غربال کوچکترند، از درون آن رد شده و بقیه فیلتر می شوند. کار فرگشت چیست؟ عبور موجوداتی که با شرایط محیط سازگارند و فیلتر کردن آنهایی که ناسازگارند. مثال را می توانید تا حد امکان ساده کنید. موجودات زنده ای را در نظر بگیرید که هر چند وقت به درون غربالی هدایت و فیلتر می شوند. یک سری از غربال عبور کرده و راه زندگی را پیش می گیرند و بقیه که درون غربال باقی مانده اند، نابود می شوند.


نویسندگان: احمد مصدر

تاریخ علمی جهان (بخش چهارم)   1394/07/21

شکل گیری زمین: زمین از بدو تولدش تا کنون دچار آشوبهای فراوانی شده است. زمانی گویی از آتش و گاهی سرتاسر یخ. زمانی کاملا پوشیده از آبهای خروشان و گاهی دارای اتمسفر مسموم. با این اوضاع این سیاره چگونه به تنها مسکن شناخته شده برای موجودات زنده تبدیل شد؟ اگر چه امروزه زمین، خانه 10 تا 14 میلیون گونه از زندگی است، با این حال این تعداد فقط حدود موجودات زنده بسیار خوش شانسی هستند که باقی مانده اند. بیش از آنها منقرض شده اند! در هر صورت خیلی عوامل دست به دست هم داده اند تا حیات و به ویژه انسان قدم بر روی زمین بگذارد.


نویسندگان: احمد مصدر

تاریخ علمی جهان (بخش سوم)   1393/12/27

با نگاهی به آسمان شب ستاره های بی شماری را می توان دید. هر کهکشان و حتی کهکشان خودمان از میلیاردها ستاره تشکیل شده است. اما پرسش این است که یک ستاره چگونه متولد میشود؟ چگونه زندگی می کند و چه زمانی میمیرد؟...


نویسندگان: احمد مصدر

تاریخ علمی جهان (بخش دوم)   1393/12/27

با کشف هابل، انیشتین استفاده از ثابت کیهانی را بزرگترین اشتباه علمی خود خواند، دقیقا شبیه اعتراف هاوکینگ به اشتباهی که در مورد نابودی اطلاعات در سیاهچاله ها مرتکب شد! [نکته عجیب این است که سالها بعد در 1998 دوباره دانشمندان برای توجیه انبساط فزاینده جهان پای ثابت کیهانی جدیدی را به معادلات گشودند که نمایانگر انرژی تاریک است]!...


نویسندگان: احمد مصدر

تاریخ علمی جهان (بخش اول)   1393/12/27

همه چیز با یک انفجار آغاز شد! ...


نویسندگان: احمد مصدر
  -- [آرشيو]