صفحه اصلی > آخرین اخبار - جزئيات اخبار

تجلیل از 18 برند برتر ملی در نخستین جشنواره نام و نشان تجاری

برند سافتلن در نخستین جشنواره معتبر نام و نشان ملی وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان برند برتر و برگزیده کشور معرفی شد.
نخستین مراسم جشنواره نام و نشان تجاری عصر روز یکشنبه 10 بهمن ماه در سالن خلیج فارس برگزار شد و از 18 شرکت ملی که در گروه کالاهای بادوام و تند مصرف بر اساس 4 معیار «میزان نام‌آشنایی و شناخته بودن برای مخاطبان» (Knowledge)، «میزان ارزش و احترامی که مخاطب برای برند، کیفیت محصولات و خدمات ارائه شده آن قائل است(Esteem) »، «شدت رابطه ایجاد شده میان مصرف‌کنندگان و تصویر ذهنی خلق شده از برند (Relevance)» و «میزان تمایز برند در محصول، خدمات، باورها و اندیشه‌های سازمان نسبت به رقبا از منظر مشتریان(Differentiation) » امتیاز بیشتری کسب کردند، تجلیل به عمل آمد.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، مجتبی خسروتاج اظهار داشت: این جشنواره رقابتی بین 280 شرکت متقاضی در گروه‌های کالایی منتخب است که پس از ارزیابی اولیه بر اساس مدل علمی منتخب و انتخاب 12 رده کالایی برای ارزیابی، با نظرسنجی و افکارسنجی عمومی در تهران و 10 استان کشور بر اساس پرسشنامه‌های استاندارد انتخاب شده‌اند.
وی درباره مهمترین اقدامات سازمان توسعه تجارت ایران در حوزه برند، گفت: سازمان توسعه تجارت در راستای اجرای ماده 2 آیین‌نامه ساماندهی تبلیغات کالاها و خدمات که موضوع ماده 8 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور است، مکلف شده علاوه بر اجرای برنامه‌های مختلف در راستای آموزش، فرهنگ‌سازی، توسعه و ترویج برند در سطح کشور، نسبت به انتخاب، معرفی و تشویق نام و نشان‌های تجاری برتر داخلی اقدام کند.
قائم‌مقام وزیر صنعت اضافه کرد: بر همین اساس مهم‌ترین فعالیت‌ها و اقدامات سازمان توسعه تجارت در این راستا برگزاری جشنواره نام و نشان ایرانی، برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی تخصصی برند در تهران و استان‌های کشور، طراحی و تدوین پورتال تخصصی برند، چاپ کتاب معرفی برندهای صادراتی کشور برای اطلاع‌رسانی در بازارهای هدف، تهیه گزارش‌های تخصصی برند به تفکیک گروه‌های کالایی و ... بوده است.
خسروتاج درباره جشنواره نام و نشان ایرانی نیز خاطرنشان کرد: برای برگزاری این جشنواره در ابتدا کمیسون ملی نام و نشان (برند) تجاری تشکیل شد و پس از برگزاری جلسات متعدد با کارشناسان، اساتید دانشگاهی و نخبگان، مدل‌های علمی مرسوم در زمینه ارزیابی برند در عرصه بین‌المللی بررسی و با توجه به مقتضیات و شرایط کشور، مدلی را برای ارزیابی برندهای ملی تهیه شد.
وی اظهار داشت: امسال برای نخستین بار فرایند ارزیابی برندهای کشور به اجرا درآمد تا بنگاه‌ها از این نظر مورد ارزیابی قرار بگیرند و برای تقویت و توسعه آن برنامه‌ریزی کنند.
رییس سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: از طریق معرفی برندهای برتر به صورت سالانه، ضمن ایجاد فضای رقابت در ایجاد برندهای قدرتمند در کشور، زمینه ایجاد زیرساخت‌های توسعه برندهای ملی و تقویت آنها برای تبدیل شدن به برندهای جهانی نیز فراهم می‌شود.
به گفته خسروتاج در جشنواره امسال با توجه به گستردگی گروه‌های کالایی و خدماتی مختلف در کشور، گروه کالاهای بادوام و تند مصرف (B2C) برای شرکت در جشنواره انتخاب شده است.
خسروتاج همچنین افزود: پس از ارزیابی اولیه متقاضیان، بر اساس پرسشنامه‌های مدل ارزیابی، از مصرف‌کنندگان و مخاطبان، نظرسنجی عمومی شد و نتایج آن وضعیت برندهای برتر ملی را تعیین کرد.
وی در پایان با اشاره به چالش‌های شروع این فرایند و ناشناخته بودن مسیر، گفت: هدف و وظیفه سازمان توسعه تجارت کمک به خلق برندهای ملی در بازارهای فراملی است، هم اکنون فرایند ارزیابی، انتخاب، معرفی و تقدیر از برندهای برگزیده، به عنوان گام اولیه انجام شده و در نظر داریم که در سال‌های آتی نیز این فرایند را در قالب بزرگداشت روز ملی برند برگزار کنیم.
خسروتاج تاکید کرد: مسلما طی مسیر سخت پیش روی بدون مشارکت نهادها و دستگاه‌های دولتی ذیربط، بنگاه‌ها و فعالان اقتصادی بخش خصوصی و همراهی خبرگان و متخصصان برند میسر نخواهد شد؛ با همراهی گام به گام با یکدیگر می‌توان امیدوار بود از یک سو نظام حقوقی و قانونی مناسب‌تری برای حمایت از برندها در بدنه دولت و نهادهای متولی شکل بگیرد و از سوی دیگر زنجیره قدرتمندی از مشاوران، مدیران و امکانات مورد نیاز برای خلق برندهای ملی در بازارهای فراملی ایجاد شود.
گروه خبري   :   گروه صنعتی پاکشو
تاریخ    :   1395/11/12
ساعت    :   13:30:21


نظرات کاربران
نظرشما
نام
 
آدرس صندوق الکترونیکی
   
نظرات کاربران